Головна ⇒
Що таке сколіоз у дітей
Записатися на прийом
або отримати безкоштовну
консультацію по телефону
Сколіоз це поширене захворювання опорно-рухового апарату, по суті, це викривлення хребта у тій чи іншій площині. Найчастіше сколіоз проявляється у дітей у період їх інтенсивного зростання, віком від 5 до 12 років. Якщо в цей час дитина не займається спортом, не отримує належного харчування та вітамінів, сутулиться і неправильно сидить за столом-партою, то в такому разі сколіоз розвивається з ще більшою інтенсивністю.
Лікуванням сколіозу займається лікар ортопед, але у разі прогресування деформації хребта можуть залучатися й інші фахівці: невролог та ендокринолог. Займатися лікуванням сколіозу потрібно починати ще на ранніх стадіях захворювання, тому що в процесі зростання дитини, викривлення хребетного стовпа може викликати інші патології , такі як викривлення ребер та грудної клітки, може виникати тиск на внутрішні органи, що згодом призведе до порушення їх роботи.

Класифікація сколіозу у дітей
Дитячий сколіоз класифікується в залежності від віку дитини, він ділиться на 3 види:
- У дітей до 3х років – дитячий сколіоз;
- Діти від 3х до 10ти років – Дитячий сколіоз;
- Від 10 до 18 років – Юнацький сколіоз.
Зазвичай батьки звертаються за допомогою до лікаря досить пізно, приблизно коли дитина досягає 8-14 років, тому що саме в цьому віці сколіоз стає помітним неозброєним оком.
Сколіоз ділять на 3 види (залежно від напрямку викривлення)
- С-подібне викривлення (з 1 дугою);
- S-подібне викривлення (з 2 дугами);
- Z-подібне викривлення (з 3 дугами).
Зазвичай викривлення зачіпають лише один відділ хребта, грудний, поперековий або крижовий. Якщо викривлення зачіпають більше 1 відділу хребта, такий сколіоз називається комбінованим.
Симптоми сколіозу у дітей
Для того щоб не допустити розвитку патологій у дитини, потрібно вміти вчасно розпізнати сколіоз. Основними його ознаками є:
- Асиметрія або неправильне розташування плечей, коли одне плече вище за інше.
- Зміщення однієї лопатки убік чи вперед.
- Асиметрія талії, коли одне стегно вище за інше.
- Порушення ходи.
- Скарги дитини на те, що спина болять м’язи спини або швидко втомлюються.
Як тільки Ви помітили хоч якісь ознаки сколіозу у вашої дитини, потрібно якнайшвидше звертатися до лікаря. Незначні викривлення хребта, як і перші ознаки сколіозу, помітити дуже складно. Для цього частіше варто звертати увагу на спину дитини в роздягненому вигляді, а також на її поставу. Якщо дитина сутулиться сидячи за столом, скаржиться на втому і біль у спині, це перші ознаки того, що час звертається за допомогою до лікаря. Своєчасне звернення до дитячого ортопеда, а також призначене ним обстеження дозволить провести точний аналіз на предмет сколіозу, вчасно призначити необхідне лікування та запобігти подальшому розвитку патології у дитини.
Причини розвитку сколіозу у дітей
За середніми оцінками лікарів, сколіоз діагностується приблизно у 40% дітей віком від 9 до 12 років, причому у дівчаток він діагностується у 10 разів частіше, ніж у хлопчиків. У медицині сколіоз ділиться на два основні види, вроджений та набутий. До вродженого належать патології, які виникли ще під час формування плода в утробі матері, які спричинили порушення розвитку кістково-хрящових структур та аномальне формування хребетного стовпа. Придбаний сколіоз це патологія, яка розвинулася у спочатку здоровому хребті з часом, через фізичні травми, хвороби, неправильний спосіб життя.
Основними причинами розвитку набутого сколіозу є:
- Різні травми, у тому числі родові чи спортивні
- Неправильний фізичний розвиток
- Неправильне або неповноцінне харчування
- Тривале – постійне розташування у викривленій позі.
- Атрофія чи дистрофія м’язів
- Постійний та надмірний тиск на хребет у вертикальному положенні
- Фізіологічне відхилення, косий таз чи різна довжина ніг
- Різні захворювання: рахіт, ДЦП, поліомієліт тощо.
Можливі наслідки сколіозу
Дитячий сколіоз це патологія, яка виходить далеко за межі простого зовнішнього недоліку, оскільки цей недолік має прямий вплив на здоров’я та роботу всього організму в цілому. Загалом деформація хребта може спричинити такі наслідки:
- Формування горба
- Дистрофія м’язів
- Відхилення у розвитку кісток та мускулатури, наприклад деформація грудної клітки
- Радикуліт
- Остеохондроз
- Порушення в роботі внутрішніх органів, часто це проблеми з травленням, роботою серця та судинно-серцевою системою.
Діагностика сколіозу у дітей
Перевірити наявність сколіозу у дитини можуть лікарі такі як дитячий ортопед чи хірург. Для цього досить простого огляду дитини у різних положеннях, стоячи, лежачи та сидячи. Щоб виявити ступінь викривлення застосовується спеціальний прилад сколіозометр . У складних випадках лікар може виписати направлення на рентгенографію. Вона проводиться за допомогою спеціального обладнання:
- Комп’ютерна томографія (КТ)
- Магнітно-резонансна томографія (МРТ)
- Комп’ютерна оптична топографія
У випадках, коли сколіоз перебуває у гострій стадії та має негативний вплив на органи людини, лікар може призначати кардіографію, УЗД органів черевної порожнини, а також направити на консультацію до профільних фахівців.
Як лікується сколіоз у дітей
Призначення лікування сколіозу у дітей залежить від причини та ступеня викривлення хребта. Найчастіше патологія в дітей віком не розвивається вище 1-2 ступеня і їм призначається лише методи консервативного лікування, основним завданням якого є усунення причини захворювання. В основу консервативного лікування входить:
- Фізіотерапія
- Кінезіотерапія (Спеціальна лікувальна гімнастика)
- Мануальна терапія
- Призначення ортопедичних корсетів
Наша клініка NEW STEP у Запоріжжі це ефективні методи лікування сколіозу, досвідчені дипломовані фахівці та сучасне обладнання. Ми пропонуємо вам безболісне консервативне лікування сколіозу, яке чудово підійде дітям. Процес лікування складається з безпечних та безболісних фізичних вправ на спеціальних тренажерах, іншими словами – кінезіотерапія. Завдання вправ це лікування усунення самої причини сколіозу, що у 100% випадків вирішує проблему сколіозу в дітей віком.
У крайніх випадках, коли хвороба швидко прогресує або є викривлення вище третього ступеня, що порушує роботу внутрішніх органів, доводиться вдатися до хірургічних методів. У разі для виправлення викривлення хребта, і навіть фіксації його нормального становища використовується хірургічна корекція хребта.
Чим небезпечний сколіоз у дітей
Сколіоз це найпоширеніше захворювання серед дітей, яке діагностується у 70% школярів різного віку. Саме тому саме батькам відводиться особлива роль у своєчасному виявленні викривлення хребта, а також застосування необхідних заходів для лікування та профілактики цієї хвороби.
У період активного зростання дитини формується її скелет, за умов наявності сколіозу є загроза явній деформації грудної клітки під час її формування. Аномальне викривлення грудної клітки невиліковні, а наслідки просто колосальні. Деформація грудної клітки найчастіше призводить до обмеження роботи легень, неповне розкриття легеневої діафрагми сприяє затримці мікробів та бактерій у легенях. Також страждає серце і серцево-судинна система, наслідком чого є уповільнення кровообігу, а отже і згущення крові, тромбоутворення, вегетосудинна дистонія, постійний головний біль, метеозалежність. У майбутньому це все вплине на якість та тривалість життя людини.
Профілактика сколіозу у дітей
Відомо безліч чинників, які безпосередньо чи опосередковано впливають здоров’я нашого хребта. І найважливішу роль цій справі грає правильність і повноцінність нашого харчування. Нестача важливих хімічних елементів, особливо вітаміну D, кальцію та фосфору, які необхідні для повноцінного росту та розвитку кістково-м’язової системи дитини, провокує розвиток сколіозу та інших дефектів постави.
Для повноцінної профілактики розвитку сколіозу у дитини потрібно:
- Правильно харчуватися, в раціоні дітей до 12 років обов’язково повинні бути продукти, що містять вітаміни D, кальцій та фосфор.
- Робити зарядку або навантажувати дитину простими фізичними вправами зміцнення м’язів.
- Найчастіше бувати на свіжому повітрі, а не сидіти цілими днями за телефоном чи комп’ютером
- Дбати про імунітет. Часті захворювання, що послаблюють організм негативно позначаються на нервовій та кістково-м’язовій системі організму.
- Ліжко дитини не повинно бути занадто м’яким або мати нерівності.
- Меблі, на яких сидить дитина, стіл, стілець, парта повинні бути придатними для зростання дитини, щоб у неї була правильна постава.
- У шкільному віці не рекомендується носіння портфеля на тому самому плечі
- Під час прогулянки не можна постійно тримати дитину за одну й ту ж саму руку.
- Уважно слідкуйте за тим, щоб дитина в сидячому положенні не підкладала під себе одну ногу і не закидала ногу на ногу. Зазвичай, якщо у дитини виникає така потреба, це може бути викликано викривленням тазу.
- Регулярно відвідувати ортопед для огляду, особливо це важливо в період активного зростання дитини, з 6 до 12 років.
Записатися на прийом
або отримати безкоштовну
консультацію по телефону